www.najdikancelarie.sk logo

Sky Park Tower mení funkciu z kancelárskej na rezidenčnú.

Ako tvrdí developer, pre zmenu sa rozhodol po analýze aktuálnej situácie na trhu v segmente administratívnych budov v Bratislave. „Racionálne zhodnotenie trhu a najmä jednoznačná vôľa Alto Real Estate zachovať túto ikonickú architektúru nás priviedlo k rozhodnutiu, že stavbu budeme musieť v súlade s aktuálnym územným plánom zmeniť na primárne bytovú výstavbu, vysvetľuje CEO Alto Real Estate Rastislav Valovič. Potvrdzuje, že sa podoba veže už od posledného prezentovaného dizajnu výrazne meniť nebude.

Investor pripomína, že dlhodobo komunikoval, že výstavba Sky Park Tower sa bude odvíjať od aktuálnej situácie na realitnom trhu. To sa do veľkej miery odrazilo aj na odsúvaní výstavby, keďže zámer mal potrebné povolenia k dispozícii už predtým. Pre firmu však bol kľúčový vplyv výrazného nárastu stavebných nákladov za ostatné 2 roky, zbrzdeného rastu nájomného v segmente kancelárií v kontexte aktuálnej neobsadenosti existujúcich priestorov v Bratislave a trend miery očakávanej výnosnosti realitných aktív v celej Európe. To má podľa neho priamy dopad na úspešnú realizovateľnosť takýchto projektov.

K ďalším faktorom prirátava markantné zvýšenie úrokových sadzieb a zmena politiky bánk pri financovaní výstavby nových administratívnych projektov v dôsledku inflácie. Na trhu je podľa developera badateľný trend zmenšovania nájomcov pri ich sťahovaní do nových priestorov, čo súvisí aj s akcelerovaným trendom „home officeov“, ktoré urýchlila pandémia COVID. Táto situácia môže trvať dovtedy, kým nedôjde k väčšiemu vyváženiu dopytu a ponuky, a následnej korekcii tržného nájomného.

Alto oznamuje túto informáciu v rovnakom čase, kedy veľké americké korporácie ohlasujú návrat do kancelárií a neúspech konceptu práce z domu. Napriek tomu sa zdá, že rozhodnutie už padlo. Z veže sa tak stane obrovská bytovka. Zástupcovia developera už komunikujú so Zaha Hadid Architects a pripravujú zadanie na zmenu funkcie. Následne sa zahája projekčné práce a povoľovacie konanie súvisiace so zmenou stavby pred dokončením.

Na aktuálnom stavenisku budú do leta prebiehať ešte tie rozbehnuté stavebné práce, ktoré sú napriek plánovanej zmene realizovateľné v zmysle vydaných právoplatných povolení. Prebiehať by tak mal výkop stavebnej jamy. Veža mala mať v zmysle pôvodného projektu päť podzemných podlaží. Počet nadzemných podlaží sa pravdepodobne zmení, keďže rezidenčné podlažia majú nižšiu svetlú výšku oproti kancelárskym.

Developer dodáva, že Sky Park je obľúbený rezidenčný súbor, čo potvrdzuje aj vývoj v prípade štvrtej obytnej veže. „Aj z tohto projektu už je však väčšina bytov predaná, do predaja nám ostáva v tomto a budúcom roku uvoľniť len pár desiatok bytov. Pôjde väčšinou o prémiovejšie byty na vyšších poschodiach. Aj vzhľadom na pretrvávajúci záujem o produkt tohto typu dáva zmysel ponúknuť záujemcom alternatívu vo forme konverzie Sky Park Tower na byty, upozorňuje CEO Alto Real Estate Rastislav Valovič.

Stavba už dosiahla plnú výšku 31 podlaží, intenzívne prebiehajú práce na fasáde, aj vo vnútri stavby, v tomto roku sa plánujú ukončiť aj záverečné práce na bytoch. Stavbu plánuje začať odovzdávať klientom, po právoplatnej kolaudácii, v roku 2024 (čo je opäť zmena oproti doteraz prezentovaným termínom o rok neskôr). V budúcom roku sa tak upravená časť downtownu výrazne rozšíri. So Sky Park Residence 4 sa otvorí aj ďalšia časť verejných priestranstiev v jeho okolí. V susedstve sa zas dokončí projekt Metropolis od Mint Group.