Víťazi OFFICE ROKA ukazujú budúcnosť kancelárií

VÍŤAZI SÚŤAŽE OFFICE ROKA 2022

ABSOLÚTNY VÍŤAZ OFFICE ROKA 2022

Absolútny víťaz, ALPE Euroservice, má vlastnú novú budovu a priestory precízne dizajnované pre zohratý tím a firemné procesy.

Súčasťou budovy na mieru pre firmu poskytujúcu komplexné colné služby sú administratívne priestory, ktoré sú skrz recepciu naviazané priamo na colný sklad. Budova sa nachádza v obchodno-priemyselnej zóne v Trnave. Zámerom investora bolo vytvoriť kvalitné pracovné prostredie pre stabilný tím ľudí. Svojou jednoduchosťou návrh necháva vyniknúť použité materiály a farby: surové betónové stropy, drevené plochy, veľkopriemerová talianska dlažba a výrazná modrá farba, ktorá odkazuje na logo firmy. V interiéri aj exteriéri je množstvo zelene. Budova má stropné chladenie a podlahové vykurovanie, disponuje tromi tepelnými čerpadlami typu vzduch-voda.

„Zamestnanci ovplyvňovali nielen to, ako bude vyzerať ich kancelária, ale aj samotná budova a jej okolie. Všetky prvky, dispozícia a vybavenie sú podriadené maximálnej funkčnosti a komfortu. Inovatívne a smart riešenia ešte viac uľahčujú aj samotné využívanie budovy. Vo všetkých priestoroch vidno technicky aj materiálovo nadštandardné spracovanie s vysokým dôrazom na detaily a firemnú DNA,“ zhodnotil víťazné priestory porotca súťaže a dizajnér Michal Riabič.

ZDRAVÁ KANCELÁRIA

Víťaz kategórie Zdravá kancelária, CAPEXUS SK, má ľudské a komfortné pracovné prostredie s možnosťou využiť veľkú terasu.

Dynamický rast spoločnosti, neustále meniace sa požiadavky na kancelárie, protipandemické opatrenia, a zároveň komplexný komfort pre zamestnancov boli hlavné atribúty pri celkovom design and build koncepte. Klientská zóna je výnimočná využitím oblých skiel v drevených profiloch od stropu až po podlahu. Dominantou pracovnej zóny sú okrúhle stoly s rôznymi veľkosťami, ktoré podporujú filozofiu otvorenej spolupráce. Pre podporu zlepšenia akustiky boli pozdĺž malých zasadačiek a vnútorného jadra inštalované závesy ovládané inteligentným systémom. V celom priestore kancelárií je strop so špeciálnym akustickým nástrekom na báze celulózy z recyklovaného papiera. Moderné technológie sú zahrnuté v inteligentnom biodynamickom osvetlení s priamou a nepriamou zložkou svietenia. Dôležitou požiadavkou zamestnancov tiež bola terasa, ktorá má rozlohu 90 m² a tento rok ju doplní mobiliár a zeleň.

„Priestor aj jeho dispozícia sú vytvorené podľa želaní zamestnancov a s ohľadom na ich zdravie, napríklad aj úpravou vzduchotechniky a inštalovaním biodynamického osvetlenia. Súčasťou kancelárií je aj terasa, viaceré kuchynky či priestory na sústredenú prácu a schôdze,“ komentovala priestory porotkyňa Barbora Kachlíková, Office a Happiness Manager, ktorá zastupovala minuloročného víťaza OFFICE ROKA, Metrohm Research Slovakia.

KANCELÁRIA AKO DNA FIRMY

Brána do knižného vesmíru s prvkami „martinusáckeho“ dizajnu – to je víťaz kategórie Kancelária ako DNA firmy, spoločnosť Martinus.

Centrála slovenského kníhkupectva Martinus predstavuje oveľa viac než logistickú halu. Je stredobodom akéhosi martinusáckeho vesmíru: miesta, kde nachádza príjemné a produktívne prostredie vyše 80 zamestnancov na všetkých pozíciách. Rôzne funkcionality priestoru sú prepojené. 6,5-metrové červené vstupné dvere do budovy odkazujú na knihu Alica v krajine zázrakov, zasadačky zase majú mená ako „Tajomná záhrada“ či „Sherlockova obývačka”. Martinus v priestore šikovne pracuje s postavami knižných hrdinov. Zaujímavosťou haly sú zelené stĺpy a veľké lampy z pôvodného industriálneho areálu. Viacero interiérových prvkov pochádza z predošlej Centrály kníhkupectva. Nechýba tu ani obria polica na knihy či množstvo zákutí na nerušenú prácu, stretnutia a čítanie.

„Priestory Martinusu rešpektujú históriu. Jednak je to história Závodov ťažkého strojárstva v Martine, na druhej strane aj história a DNA firmy, ktorá v tomto meste vznikla. Napokon sú tu zakomponované viaceré funkčné prvky z pôvodného sídla firmy. Celý priestor nesie množstvo pekných detailov, ktoré odkazujú na knižný vesmír a uľahčujú navigáciu,“ opísala víťazné priestory porotkyňa Ester Svetlík Danelová, Management consultant.

INOVATÍVNA KANCELÁRIA

Víťaz kategórie Inovatívna kancelária, Takeda Pharmaceuticals Slovakia, kombinuje moderné technológie s prírodnými prvkami a umeleckými dielami.

Priestor je riešený s využitím najnovších technológií, ktoré sú nositeľmi inteligentnej prevádzky a správy budovy. Koncept je založený na vzniku akéhosi „bulváru“. Zahrňuje hybridný pracovný priestor, zasadacie miestnosti, recepciu, združovacie, kolaboračné a oddychové zóny so zeleňou. Zároveň má aj technické a hygienické zázemie či coffee point s pódiom na sedenie. Dispozícia a kabeláž umožňujú flexibilné spájanie pracovných stolov pri vytváraní „hniezd“ pre dočasné tímy. Zaujímavosťou sú pojazdné „pagodové“ cateringové vozíky. Všadeprítomné digitálne prvky a displeje sú vyvážené biofilným dizajnom. Nevšedné sú najmä visiace japonské „zenové minizáhrady“, ktoré po vstupe do mezanínu opticky členia kanceláriu v horizontálnom smere. Špeciálnou požiadavkou boli umelecké diela a grafiky od lokálnych autorov, ktoré dotvárajú priestor a majú spojitosť s históriou a zameraním firmy.

„Veľká plocha je dostatočne členitá a vybavená, a to pre rôzne typy práce aj mimopracovné aktivity. Nesie mnoho inovatívnych prvkov, počínajúc non-stop spojením s kanceláriou v Bostone, cez interaktívnu obrazovku, prenosné powerbanky, ktoré sa nabíjajú bezdrôtovo, až po letecký simulátor a hojdačky. Oceňujem prácu s výtvarným umením a dôraz na kurátorský výber diel, ktorý súvisí s filozofiou firmy,“ uviedol porotca Juraj Hubinský, architekt, Hubinsky atelier.