Nové priestory v budove skladu z roku 1887 v Košiciach – FABRIKA 48

Koncom 19. storočia bola v Košiciach uvedená do prevádzky Franckova továreň na kávoviny. Pobočka materskej firmy H. Franck a synovia (so sídlom v rakúskom Linci) počas svojej najväčšej slávy pokrývala takmer celú spotrebu kávovinových náhrad v Uhorsku. Vo výrobe pracovalo vyše 300 robotníkov, ktorí ročne expedovali 260 vagónov s produktmi. Výroba prežila obe svetové vojny, komunistický prevrat a rok 1948 však znamenal postupnú likvidáciu podniku. Do dnešného dňa sa s pôvodného výrobného areálu s rozlohou 7,6 ha zachovalo niekoľko budov. Jednou z nich je pamiatkovo chránený Sklad III., postavený v roku 1887.

Aktuálna realizácia autorského kolektívu Beck, Olejňák, Panda využíva neštandardnú priestorovú kvalitu skladového objektu, ktorá by nebola pri novostavbe vo svetle dnešných štandardov obhájiteľná. Projekt rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky – skladu bývalej továrne na kávoviny stavia na spomínaných kvalitách industriálnej architektúry a atmosfére pôvodného objektu. Pohodlné prostredie pre novú náplň vo viac ako storočnej stavbe – reprezentatívne obchodné a administratívne priestory – zabezpečujú technológie ako tepelné čerpadlá, podlahové kúrenie, alebo vetranie s rekuperáciou.

Fabrika 48 pod jednou strechou sústreďuje rôzne obchodné funkcie. Centrum tvorí interiérové štúdio – showroom s rozlohou 1.000 m2. Výstavný priestor plynie cez prvé a druhé nadzemné podlažie, ktoré prepája otvorená galéria.

Priestory, kde možno obdivovať viac ako storočné drevené konštrukcie, zbavené neskorších náterov a priznané pôvodné murivo využívajú kancelárie. Jednotlivé pracoviská ohraničujú subtílne presklené priečky.

Dôležitú súčasť projektu Fabrika 48 tvorí coworking. Zdieľané kancelárie ťažia z konceptu pracovného priestoru s otvorenými aj izolovanými zónami.

Zateplenie strechy nad krokvami umožnilo zachovať v pohľade pôvodnú drevenú konštrukciu stropu, ktorá dominuje priestorom na úrovni 3. NP. Zasadacie a školiace priestory poskytujú zázemie pre nájomcov kancelárií a zdieľaných priestorov.