Home office zreformuje, ale nezničí kancelársky trh

Mnohí zamestnávatelia, ktorí boli doteraz skeptickí k práci na diaľku, umožnili zamestnancom pracovať z domu až pod tlakom opatrení proti šíreniu koronavírusu. Viacerí z nich preto ponechali túto možnosť aj po odznení najtvrdších opatrení. Silu dosahu tejto zmeny si developeri ani realitní experti zatiaľ netrúfajú odhadnúť.

Práca z domu vyprázdnila na jar mnohé kancelárie. Návrat do nich bol v priebehu leta iba pozvoľný a zdá sa, že ani na jeseň nebudú praskať vo švíkoch. Na trh s kanceláriami to môže mať výrazný dosah.

Mnohé firmy, ktoré pred pandémiou aktívne hľadali nové kancelárske priestory, v súčasnosti svoje aktivity utlmili. Navyše v nasledujúcich mesiacoch by malo byť v Bratislave dokončených niekoľkých nových projektov, ktoré na trh prinesú takmer 70.000 štvorcových metrov novej kancelárskej plochy.

V druhom kvartáli tohto roka sa v dôsledku dokončovania rozostavaných projektov neobsadenosť kancelárií v hlavnom meste mierne zvýšila. Jej aktuálna hodnota sa pohybuje na úrovni 9,8 percenta. Do konca roka pribudnú ďalšie štvorcové metre novej plochy, takže realitní agenti očakávajú jej ďalší nárast.